Kaip įvertinti nekilnojamojo turto vertę?

Kaip įvertinti nekilnojamojo turto vertę

Nekilnojamasis turtas žmogaus gyvenime užimą itin svarbią vietą. Žmonės ilgus metus dirba, taupo pinigus ar net skolinasi lėšas ir kreditorių, kad galėtų įsigyti nekilnojamąjį turtą ir taip užsitikrinti pastovią gyvenamąją vietą. Būtent dėl to, tokio turto įsigijimas ar pardavimas turi būti itin tiksliai finansiškai pamatuotas ir įvertinas. Vienas iš svarbiausių kylančių klausimų yra, kaip įvertinti nekilnojamojo turto vertę ir išvengti apgaulių.

Nekilnojamojo turto vertinimas ir patarimai

Nekilnojamojo turto vertinimas yra pirminis ir pats svarbiausias žingsnis siekiant išsiaiškinti preliminarią rinkos vertės kainą. Šias turto vertinimo paslaugas teikia daugybė Lietuvos ir užsienio įmonių, pasitelkdamos įvairius skaičiavimo metodus ir analizuodami gautus rezultatus. Nekilnojamojo turto vertinimo būdų yra itin daug, todėl labai retai užsisakius paslaugas iš kelių šias paslaugas atliekančių įmonių, sulauksite to paties rezultato. Yra agentūrų, kurios naudojasi itin paprasta vertinimo struktūra ir forma, pagal kurią, jūs taip pat, nesunkiai galite nustatyti savo nekilnojamojo turto rinkos vertę.

Įsivertinkite nekilnojamojo turto vertęs patys

 

Nekilnojamojo turto vertė

Prieš pradedant rinkos analizę, visų pirma, reikia sužinoti kelis svarbius, jūsų nekilnojamojo turto bruožus į kuriuos bus atsižvelgiama vertinimo metu. Tai turėtų būti:

  • Objekto patalpų dydis, kvadratiniais metrais;
  • Kambarių skaičius;
  • Statybos metai;
  • Vizualinė būklė;
  • Įrengimas.

Šių 5 rodiklių užteks atlikti preliminariai vertinimo procedūrai.

Vertinimas pradedamas atsidarius vieną iš kelių arba net visus nekilnojamojo turto skelbimų portalus ir paieškoje, filtrų pagalba, atsiskirti objektų sąrašą, kurie yra panašūs į jūsų pagal miestą bei patalpos dydį, kuris išreikšta kvadratiniais metrais.

Sekantis žingsnis, iš visų esamų objektų turėtumėte atsirinkti 3 arba 4 panašiausius nekilnojamojo turto objektus. Tolimesnėje eigoje, turėtumėte išsiaiškinti pasirinktų objektų preliminarų atstumą nuo jūsų vertinamo turto. Atstumas turėtų neviršyti daugiau nei 2 kilometrus į visas puses.

Po šitos analizės, iš likusių ir atrinktų objektų turėtumėte, pagal publikuotas nuotraukas vertinti skirtumus ir panašumus į jūsų nekilnojamąjį turtą. Ar šių objektų patalpų dydis yra panašus į jūsų, t.y. kambarių skaičiaus palyginimas, statybos metai, ar vizualinė būklė ir įrengimas nėra prastesnis nei jūsų objekto.

Išanalizavus visus parametrus, turėtų likti vienas labiausiai panašus objektas į jūsų. Vertinimas preliminariai kaip ir baigtas. Tačiau, skelbime reikia atsižvelgti ir į tai, kiek laiko atrinktas objektas yra pardavinėjamas. Jeigu pardavimo laikotarpis yra daugiau nei 60 dienų, tikslesnis rinkos kainos vertinimas bus, jeigu nuo to objekto sumos atimsite apie 5 procentus pardavimo kainos. Po šios procedūros jūs preliminariai gaunate savo nekilnojamojo turto vertę.

Tačiau atliekant šią analizę reikia stebėti galimus rajonų perėjimus ir kirtimus. Kadangi jūsų nekilnojamasis turtas gali būti vienam iš geresnių miesto rajonų, tačiau lyginamasis objektas bus viename iš prastesnių rajonų, nors atstumas gali būti iki 1 kilometro. Todėl ne visada yra gerai pasitikėti, tai ką rodo skaičiavimai, kartais vertinant nekilnojamojo turto vertę, reikia atsižvelgti į žmogiškuosius ir lokacinius faktorius.

Vertinant objektą būtinai atsižvelkite ar turtas yra parduodamas su baldais ir buitine įranga, mokesčių kainas ar objektas naujos statybos, o galbūt namas yra renovuotas. Tokios smulkios detalės taip pat gali pakeisti kainą tiek į vieną, tiek į kitą pusę. Būtent dėl šios priežasties ir egzistuoja įmonės, kurios teikia šias nekilnojamojo turto vertinimo paslaugas.

Tačiau, jeigu jūs, bent jau preliminariai norite įvertinti savo nekilnojamojo turto rinkos vertę, šie patarimai yra puikiai tinkami šiam darbui. Sėkmės!