Klimato svarba miestams ir Tolima ateitis

Nepaisant kolektyvinės „Paryžiaus klimato akto pagrobimo“ sutarties – daugybe iš mūsų šventyklose susikaupusio skausmo vis dar jaučiasi po Jungtinių Valstijų pasitraukimo birželio mėnesį – dešimtys šalies vadovų dalyvavo Jungtinių Tautų konferencijos šalių konferencijoje (COP) -23 Bonn, Vokietija, parodydama vieningumą, lyderystę ir ryžtą imtis kovos su klimato kaita veiksmų.

Kai JAV federalinė vyriausybė atsisako savo vaidmens klimato srityje, daugelis valstybių ir miestų kontroliuoja savo likimą: daugiau kaip 350 klimato merų“ įsipareigojo laikytis Paryžiaus susitarime nurodytų tikslų, siekdami sumažinti jų miestų išmetamų teršalų kiekį 80 proc. 2050 m. 25 miestuose, kuriuose yra 17 valstybių, pilietiniai lyderiai planuoja gauti 100 proc. Savo elektros energijos iš atsinaujinančių šaltinių. Pasaulinėje fronto metu daugiau nei 7000 miestų sudarė 678 milijonai piliečių, įsipareigojusių sumažinti klimato ir energetikos mėjų paktą, įsipareigojo sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį.

Dideli ir maži verslo interesai jau sutelkė dėmesį į tai, ką klimato pokyčių įtaka jų verslui – tikra rinka grindžiamos ekonomikos pokyčių varomoji jėga. Susirūpinimas finansine sveikata ir turto rizika yra vienas iš pagrindinių veiksnių – apsvarstykite Bank of America, Vanguard Group, Blackrock, Allianz SE, JP Morgan, CitiGroup, CalPERS finansinius ir investicinius interesus. „Wall Street“ ir įmonių požiūris į klimato kaitą peržengė slenkstinę pusę, kurią daugiausia lėmė atsparumo ir rizikos valdymo problemos, atsižvelgiant į XXI amžiaus didžiausią iššūkį.

Šie būsimieji lyderiai supranta, kad laikydami raktus į miestą atsakingai, tai reiškia, kad reikia sulyginti politinius ir ekonominius raumenis, kad jie galėtų imtis sudėtingų miestų plėtros darbų, kuriuose atsižvelgiama į naują klimato realybę. Mes negalime sau leisti eiti į stručio režimą, kai žinome, kad du trečdaliai pasaulio šiltnamio efektą sukeliančių dujų susidaro mūsų miestuose, kuriuose išmetama 70 proc. Išmetamųjų teršalų visame pasaulyje, ir kad iki 2030 m. Du trečdaliai pasaulio planuotų 8,5 milijardo žmonės gyvens miestuose. Mūsų miestų pilietiniai ir verslo lyderiai supranta, kad stulbinančios išlaidos klimato katastrofų valymui ir su jais susijusiems ekonominiams, žmonių ir buveinių nuostoliams daro mūsų miestų centrus mažiau konkurencingi ir mažiau pageidaujami gyventi.

Šiems optimistams šis sunkus iššūkis suteikia galimybę visiems, kurie turi pasisakymą miesto plėtros srityje. Kolektyvinis susikaupimas dėl bendros grėsmės kelia klimato veiksmų išradingumą, kad būtų sukurtos gyvybingos, klestinčios vietos.

Pavyzdžiui,  sukurtas projektas – 1,3 milijono kvadratinių pėdų Gyvenimo mokymosi kaimynystės kampelis Kalifornijos San Diego universitete (UCSD) North Torrey Pines. UCSD bendruomenė kartu su visa Kalifornijos universiteto Kalifornijos 10 universitetų kampanija 2013 m. Paskelbė savo anglies neutralumo iniciatyvą ir pasiūlė iki 2025 m. Tapti anglies dvideginio kiekio neutralizavimo priemone. Siekiant šio tikslo pasiekti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo nulinį tikslą, šis projektas apima daugiau nei tvarios konstrukcijos ir statybos strategijos, kurios paprasčiausiai mažina energijos ir vandens naudojimą ir sušvelnina atliekas. Investuodami į lokalizuotus ateities klimato failus (palyginus tik su istoriniais klimato duomenimis) ir šiuolaikinėmis technologijomis, dizainas apima atsparumą, našumą ir grožį.

Kalifornijos universiteto Berkeley universitete įsteigtas Kalifornijos energetikos ir aplinkos institutas atliko preliminarų tyrimą, kaip UC kampeliuose bus pasiekta anglies neutralumo sistema: pasiekus 84 procentų anglies dioksido kiekio sumažėjimą plačiai naudojant atsinaujinančius biodujų šaltinius , termofikacinės elektrinės, saulės vietoje ir energijos vartojimo efektyvumo didinimas. HKS universiteto dizainas atitinka UC tikslus, nustatant toną UC bendruomenei ir kitiems, kad galėtų sekti.

HKS, kaip ir daugelis architektūros firmų, pasirašė keletą laiškų ir peticijų, įskaitant vieną JAV energetikos departamentui, mažai anglies dioksido JAV ir EPA. Paskutinis įspėjimas yra „Bioscience“ paskelbtas laiškas, kurį pasirašė beveik 16 000 mokslininkų iš 184 šalių, pasisakydamas už didžiulį šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo elgesį. Šis penkių pavojaus signalas įspėja, kad planeta išliks didelės ir negrįžtamos žalos, nebent imsimės skubių veiksmų – dabar. Tai gražus gestas pasirašyti laišką arba eiti į įrašą, prieštaraujantį vyriausybės politikai, tačiau sunkus darbas ir ryžtas išspręsti – taikydami mūsų politinę galią, patirtį, kūrybiškumą, aistra ir tiesiog atsikelti į tai, bus toli sublimacija dėl baimės , neigimas, retorika ir defeatizmas mes girdime apie mūsų klimato ateitį.

Klimatas yra itin svarbus mūsų sveikai gyvensenai ir gyvenimo būdui. Jau daugiau prieš 20 metų lego žaidimai ir konstruktoriai, pradėjo leisti pirmuosius savo serijos konstruktorius, kurie savo būdu nurodė ir klimato svarbą miestams išleisdami susijusius konstruktorius.

Paulius